V sekciji farmacevtov javnih lekarn smo se odločili, da bo praznovanje letošnjega jubilejnega 20. dneva slovenskih lekarn »tarčno« usmerjeno. V pretekli polovici leta je tako za vas nastajala ta publikacija, s katero vam želimo čim bolj preprosto približati razmeroma zapleten svet sodobnih tarčnih zdravil. Mnogi jih poimenujejo kar biološka, kar pa ni pravilen izraz, saj le deloma predstavi njihov način izdelave, ne pojasni pa mehanizma delovanja. Ta temelji na odnosu med strukturo tarče (tj. tarčnega proteina), specifične molekule, ki se nanjo veže (tj. liganda), in spremembo patofiziološkega delovanja kompleksa po vezavi liganda na tarčo.
Začetki tarčnega zdravljenja sovpadajo z razvojem molekularne biologije, genskega inženirstva, biomedicinskih raziskav in načrtovanja učinkovin kot osrednje dejavnosti sodobne farmacevtske kemije. Za načrtovanje selektivnih nizkomolekularnih ali kompleksnih bioloških ligandov se uporablja vrsta zapletenih tehnologij in metod, vključno z računalniško podprtimi metodami načrtovanja, ki bistveno olajšajo in pospešijo razvoj tarčnega liganda. Daleč največ tarčnih ligandov, katerih začetek razvoja sega v osemdeseta leta prejšnjega stoletja, so razvili za zdravljenje različnih vrst rakavih obolenj in kroničnih vnetnih bolezni. Obe skupini obolenj sta še vedno med najpogostejšimi boleznimi, za katere pospešeno razvijajo tarčne ligande z veliko selektivnostjo in specifičnostjo delovanja. V zadnjih letih pa se nabor tarčnih pristopov zdravljenja pospešeno širi še na številna druga bolezenska področja. Predvsem zdravilne učinkovine, ki jih uvrščamo med monoklonska protitelesa, lahko med drugim uporabljamo za lajšanje simptomov pri multipli sklerozi, kot imunosupresivne učinkovine za preprečevanje zavrnitve presadkov, za zdravljenje miastenije gravis, sistemskega lupusa eritematozusa, za lajšanje astme, zdravljenje bakterijskih in virusnih okužb, spodbujanje ali zaviranje koagulacije, zmanjševanje napredovanja osteoporoze, blaženje migrenskih glavobolov in za zdravljenje številnih redkih bolezni.
Če sem vas s strokovnimi besedami v uvodniku morda prestrašila, naj vas pomirim, da smo poskušali besedišče v publikaciji kar se 3 da poenostaviti, bolj zapletene pojme pa smo razložili ali umestili v slovarček, ki ga najdete na naslednji strani. Za tiste, ki imate več naravoslovnega znanja in vas poenostavljanje razburja, pa bo Slovensko farmacevtsko društvo v prihodnjih mesecih izdalo obsežno strokovno delo slovenskih farmacevtskih znanstvenikov, ki s kompleksnostjo ne bo skoparilo.
Skupaj z avtorji prispevkov upamo, da bo publikacija odgovorila na vaša vprašanja o tarčnih zdravilih, in vam želimo prijetno branje.
Patricija Dolinar, mag. farm., Gorenjske lekarne, in
Andraž Počič, mag. farm., Koroška lekarna,
Katarina Pusser, mag. farm., Lekarna Sveti Jurij,
Lea Kuzmič, mag. farm., Lekarna Špringer